Zbrojownia malborska – orężem europejskim

Czwartkowe zajęcia w Muzeum Zamkowym były niestety przedostatnimi. Powoli kończy się 3-letni cykl zajęć z dziedzictwa kulturowego pt „Śladami Wielkiego Mistrza”, w którym – 5 kwietnia uczestniczyli uczniowie klasy 3a. W czerwcu swoją wiedzę będą mogli sprawdzić podczas uroczystego zakończenia na tzw. egzaminie żaka. Na zamkowe podchody i pasowanie na żaka czekamy z niecierpliwością. Ostatnie zajęcia to poznanie uzbrojenia rycerskiego. Zamek malborski powstał jako warownia zakonu krzyżackiego i taką funkcję pełnił właściwie przez całą swoją historię, nawet wtedy, kiedy Krzyżaków już tu nie było. W Malborku nie mogło zabraknąć zbrojowni – miejsca, gdzie przechowywano uzbrojenie i dbano o jego stan. Nawiązaniem do tego fragmentu dziejów warowni jest wystawa „Zbrojownia malborska”, którą to odwiedziliśmy słuchając ciekawych opowieści naszej Pani kustosz Ewy Kasprzyk. Uczniowie, a szczególnie chłopcy byli zachwyceni rodzajami mieczy i tarcz. Niesamowitym przeżyciem była możliwość trzymania jednoręcznych, dwuręcznych i półręcznych mieczy. Ich waga niejednego przeraziła. Trudno było je utrzymać, a co dopiero nimi walczyć. Na głowicach mieczy uczniowie rozpoznawali znaki rycerskie. Szlifowane były po to, aby po walce łatwiej było rycerza zidentyfikować. Przymierzanie kolczug oraz hełmów utwierdziło naszych uczniów w przeświadczeniu, że życie rycerza było niestety ciężkie. I to nie tylko ze względu na wagę stroju i uzbrojenia. Po zajęciach praktycznych i  obejrzeniu fragmentów filmu „Krzyżacy”, uczniowie prawie jednogłośnie stwierdzili, że w rycerskich inscenizacjach wybierają rolę giermka. W blasku halabard, mieczy, mizerykordii, kopii, zbroi rycerskich  i końskich uprzęży roztoczyli wodze swojej wyobraźni. Każdy starał się wcielić w wybraną filmową rolę. Jakie one były? To już naszych uczniów słodka, średniowieczna tajemnica.

Bożena Sawicka