Zamkowe witraże

Koniczynki bardzo lubią wycieczki, a w szczególności upodobały sobie te najciekawsze – do Zamku Malborskiego. Tym razem nauczycielki, zabrały dzieci na zajęcia muzealne o pięknych i tajemniczych witrażach, opowiadających historie z dalekiej przeszłości. Przed zamkiem powitała je, jak zwykle, Pani Jola i zabrała w ciekawą podróż w dawne, dawne czasy, zaklęte w kolorowych szybkach, ukrytych w całej zamkowej warowni. Koniczynki zwiedziły po drodze dziedzińce zamkowe i obejrzały kuchnię średniowieczną oraz komnaty krzyżackie. Po obejrzeniu witraży, umiejscowionych w jednej z komnat muzealnych, dzieci próbowały własnych sił w stworzeniu witrażu nawiązującego to tematyki heraldyki rycerskiej. Po krótkim odpoczynku, ruszyły dalej, na wystawę dotyczącą witraży i sposobów ich powstawania. Tam dowiedziały się od Pani Joli wielu ciekawych informacji: jak powstawał witraż, kto go tworzył, co było potrzebne do jego powstania i dlaczego była to tak bardzo ceniona umiejętność w średniowieczu. W rewanżu, Koniczynki obdarowały Panią Jolę pięknym podziękowaniem, wykonanym wspólnie w przedszkolu i głośnym: „Dzię – ku – je – my!”

Następnego dnia w przedszkolu również czekała dzieci niespodzianka, ponieważ Pani Ania zaproponowała im wykonanie własnego witrażu, tym razem jesiennego. Po krótkim instruktażu, dzieci z zapałem zabrały się do pracy, wycinały i oklejały liście cieniutką bibułką w kolorach jesieni. Prace wyszły rewelacyjnie i Pani Ania z dumą powiesiła je na wystawie w szatni przedszkolnej, gdzie można podziwiać je właśnie teraz. Życzymy miłego zwiedzania naszej własnej wystawy witraży – uważamy, że są tak samo śliczne, jak te zamkowe, a nawet bardziej. A wy, jak myślicie?