Zajęcia architektoniczne w 3ag

Dnia 22 października w klasie gimnazjalnej – 3ag odbyły się zajęcia architektoniczne z wykładowcami: dr inż. arch. Elżbietą Marczak i dr inż. arch. Piotrem Marczakiem z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Zajęcia rozpoczęły się od teoretycznego przedstawienia tematu, jakim była „Przestrzeń”. W bardzo interesujący sposób uczniowie zapoznali się z rodzajami przestrzeni i możliwościami jej zagospodarowania, jak np. publiczne miejsca na odpoczynek wkomponowane w miejską aglomerację.

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Gimnazjaliści dobrani w dwuosobowe grupy,  z materiałów, które sami zgromadzili i przygotowali wykładowcy,  projektowali i tworzyli własną makietę parkletu (miejscowe poszerzenie przestrzeni dla pieszych, które wprowadza się przede wszystkim na ulicach zdominowanych przez samochody lub tam, gdzie chodnik jest zbyt wąski) bądź woonerfu (przestrzeń publiczną, która łączy funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców). Podczas pracy, prowadzący zajęć udzielali rad poczatkującym architektom. W dwóch godzin lekcyjnych powstały niesamowite i kreatywne prace, które zostały omówione przez ich autorów i przedstawione reszcie grupy.

Uczniowie na tych zajęciach uczyli się pracy w parach i rozdzielania zadań między sobą, jak również mobilizacji pracy w krótkim przedziale czasowym.

Po rozmowie z koleżankami i kolegami z klasy dowiedziałam się, że zajęcia dały im mnóstwo satysfakcji z wykonania makiety wymagającej cierpliwości oraz zaangażowania i radości ze zdobytej nowej wiedzy, która być może przyda im się na przyszłej ścieżce zawodowej. Uczniowie cieszą się, że mieli możliwość korzystania z takiej fory zajęć i z niecierpliwością będą czekać na kolejne wykłady.

Iga Kęsicka