Spotkanie z chemią na PG

Niedawno odbył się wyjazd na Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej, w którym uczestniczyła klasa gimnazjalna III P. Uczniowie wzięli udział w dwóch wykładach przeprowadzonych przez mgr inż. Antoniego Konitza. Pierwszy z nich dotyczył witamin, ich budowy i roli w życiu człowieka. Temat ten niezwykle zaciekawił wszystkich słuchaczy. Zdobyte wiadomości będą mogli wykorzystać nie tylko w teorii, lecz również w życiu codziennym, planując swoją dietę.
Drugi wykład poświęcony był historii pierwszych leków. Uczniowie dowiedzieli się, co w dawnych czasach służyło ludziom za specyfiki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Dowiedzieli się, w jaki sposób odkryto aspirynę, czym się różni ibuprom od ibuprofenu. Poznali też przykładowe skutki nadużywania środków przeciwbólowych. Zapoznali się ze wzorami najbardziej popularnych leków i właściwościami wynikającymi z ich budowy. Oba wykładach bardzo podobały się zarówno trzecioklasistom jak i opiekunom wycieczki, czyli Pani Annie Szynace i Pani Małgorzacie Klepackiej.

Agata Szczuchniak