Pożegnanie z Politechniką Gdańską

24 maja 2019 roku odbył się niestety już ostatni wyjazd na Politechnikę Gdańską. Uczniowie klasy 3 Pg mieli okazje uczestniczyć w Bałtyckim Festiwalu Nauki, corocznie organizowanym przez Uczelnię. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie ekspozycji zdjęć, które zostały nagrodzone w konkursie fotograficznym pt. ,,Most Światłem Malowany ’’. Należy dodać, że znalazło się na niej wyróżnione zdjęcie uczennicy naszej szkoły – Weroniki Skok, z czego jesteśmy dumni i gratulujemy koleżance. Następnie uczniowie podzielili się na mniejsze grupki, w których podchodzili do kolejnych stanowisk, gdzie odbywały się warsztaty i pokazy. Do wyboru były zajęcia z 23 dyscyplin naukowych – od architektury, poprzez nauki przyrodnicze i matematyczne, aż po automatykę z robotyką.

Dziedziniec Heweliusza wypełniony był stanowiskami doświadczalnymi. Można było samodzielnie, pod czujnym okiem animatora, przeprowadzić bardzo ciekawe eksperymenty. Atrakcje, z których skorzystali uczniowie to m.in oglądanie pokazu robotów, obserwacja mikroorganizmów pod mikroskopem, demonstracja działania drukarki 3D, pokazy generatorów wysokiego napięcia i wiele, wiele innych. Ogromne emocje wzbudził pokaz efektownych doświadczeń chemicznych.

Następnie uczniowie wzięli udział w wykładzie przeprowadzonym przez Panią dr inż. Annę Banaś pt. „Kilka słów na temat mostów” oraz „Czy technologia druku 3D może być używana w budownictwie?” dotyczących inżynierii mostów. Podczas prelekcji gimnazjaliści poznali historie pierwszych obiektów mostowych. Poznali ich rodzaje oraz usłyszeli wiele ciekawostek.

Kolejną atrakcją był przejazd na teren budowy wiaduktu łukowego na Biskupiej Górce. Po krótkim szkoleniu BHP uczestnicy wycieczki musieli zaopatrzyć się w ochronne kaski i kamizelki. Odpowiednio ubrani uczniowie udali się na spotkanie z jednym z pracowników budowy. Podczas wykładu poznali kolejne etapy budowy mostu, dowiedzieli się jak wygląda praca na budowie,  mogli również zadawać pytania na interesujące ich tematy związane z inżynierią i budową mostów. Wyjazd bardzo podobał się wszystkim uczestnikom wycieczki. Była to doskonała okazja do pogłębienia swojej wiedzy w obszarze nauk ścisłych, budownictwa i architektury.

Agata Szczuchniak, 3pg