Jesteś ważny, dbaj o siebie!

Instytut Żywienia i Rozwoju ELIGO z Gdyni przygotował dla naszej szkoły program edukacji żywieniowej pod nazwą „Jestem ważny, dbam o siebie”. Pani Agnieszka Danielewicz poprowadziła dla uczniów klasy siódmej d i trzecich klas gimnazjalnych kolejne warsztaty w ramach promowania zdrowego stylu życia. Uczniowie i nauczyciele dowiedzieli się, skąd pozyskują energię do funkcjonowania swojego organizmu. Przyswajali pojęcia: spalania, magazynowania energii, katabolizmu, anabolizmu i metabolizmu – przemiany materii.

Dowiedzieli się, że pomiarami energetycznymi człowieka zajmuje się nauka nosząca nazwę kalorymetrii. Obliczali ile kcal mają produkty, które spożywamy. Na specjalnych kartach pracy podawali wyniki całkowitej przemiany materii i trzy propozycje, aby utrzymać należytą masę ciała. Planowali także swój codzienny zdrowy jadłospis. Razem przygotowali zdrowy koktajl owocowo-warzywny.

 Na spotkaniu uczniowie i nauczyciele uczyli  się jak dbać o siebie i zdrowo się odżywiać.