Boże Narodzenie

18 grudnia ksiądz Marcin Szczęsny przygotował dla uczniów klasy 1b lekcję religii pt. „Czekamy na Zbawiciela- Boże Narodzenie.” Celem spotkania było umacnianie wiary i radości w obecności Jezusa wśród nas. Po przywitaniu się z dziećmi  nasz ksiądz katecheta odmówił modlitwę, a potem głośno i radośnie wszyscy razem zaśpiewali piosenkę religijną pt.  „Zostań Jezu mym braciszkiem.” Następnie zaprosił uczniów do wspólnego rozwiązania krzyżówki. Wszyscy uczniowie prawie chórem odpowiadali na zagadki przygotowane przez księdza Marcina, a odpowiedzi ułożyły się w hasło, które brzmiało: ” Wigilia.”

Ksiądz razem z dziećmi starał się omówić wszystko to, co jest związane z wigilią. Dzieci na pytanie : Co to jest wigilia? Odpowiadały:
  • ” miejsce do którego idziemy i tam jest wigilia- to Betlejem”,
  • ” spotkanie się z rodziną”,
  • ” uroczysta kolacja, gdy pojawia się pierwsza gwiazdka”.
Podsumowując ksiądz Marcin powiedział, iż wigilia rozpoczyna Boże Narodzenie- czas świętowania i radości z narodzin syna bożego. Wszyscy razem zastanowili się nad różnymi zwyczajami, które goszczą w naszych domach. Dzieci wymieniały:
  • szopka jako miejsce narodzin Jezusa,
  • dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń,
  • śpiewanie pastorałek i kolęd,
  • udział w Mszy Świętej,
  • świąteczny stół, 12 potraw, prezenty.
Kolejnym etapem spotkania było historia chłopca, którą ksiądz opowiedział dzieciom. Głównym bohaterem opowiadania był Michał. Pewnego ranka tuż przed Świętami Bożego Narodzenia chłopiec zastanawiał się, czy ktoś będzie pamiętał o tym, by zrobić niespodziankę Panu Jezusowi. Poprosił mamę, by zrobiła mu śniadanie i szybko pobiegł do swojego pokoju. Postanowił zrobić ładną laurkę, potem poszukał samochodu, którym się już nie bawił, ale może Panu Jezusowi się przyda. Na koniec stwierdził, że da jeszcze żołnierzyki, które leżą gdzieś na dnie kartonu. W pewnym momencie do pokoju weszła mama i złapała się za głowę. Michał przygotowując niespodzianki dla Pana Jezusa zrobił potworny bałagan. Tłumaczył się, że zrobił to w dobrej wierze, ale mama wytłumaczyła mu, że Pan Jezus ucieszy się z tego, gdy dzieci będą grzeczne, gdy będą pomagały i nie grymasiły przy jedzeniu. Michał zastanowił się chwilę i stwierdził, że posprząta pokój, pomoże mamie i będzie grzeczny. Analizując tekst opowiadania dzieci stwierdziły, iż Pan Jezus ucieszy się bardziej z prezentów, które na końcu opowiadania postanowił dać chłopiec Jezusowi. Dzieci zastanowiły się, co one chcą dać Panu Jezusowi- jakie podarunki:
  • ” będę grzeczna”,
  • „będę słuchał rodziców”,
  • ” będę pomagał”,
  • ” będę się modliła i chodziła do kościoła”,
  • ” będę się bawiła z młodszym bratem”,
  • ” pomogę mamie w zakupach”.
Ostatnim elementem spotkania było wykonanie  zadania, które polegał na narysowaniu podarunku dla Pana Jezusa. Podsumowując spotkanie, które było bardzo refleksyjne, wyciszające i przygotowujące na nadejście syna bożego ksiądz zachęcał uczniów do tego, by poprzez swoje zachowanie i postępowanie uczynili prezent dla Jezusa. ” I rzekł do nich anioł: Nie lękajcie się, bo oto zwiastuję wam radość wielką, Która będzie udziałem wszystkiego ludu, Gdyż dziś narodził się wam Zbawiciel, który jest Chrystus Pan…” ( Łuk.2.10-11)