Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

W styczniu Pani Ewa Trębas przeprowadziła lekcję historii w klasie 5a pod tytułem „Dokonania starożytnych Rzymian.” Tydzień przed zaplanowaną lekcją nauczycielka poleciła uczniom zgromadzenie podstawowych informacji na temat rzymskich osiągnięć w dziedzinie budownictwa, literatury i prawa oraz okazałych budowli powstałych w starożytnym Rzymie. Zebrane materiały, w tym ilustracje, uczniowie umieścili w teczkach  i przynieśli na zajęcia. Po zapoznaniu uczniów z tematem zajęć oraz przedstawieniu nacobezu Pani Ewa wykorzystując jedną z metod aktywizujących „Burza mózgów” usystematyzowała wiadomości uczniów z poprzednich lekcji i powtórzyła najistotniejsze informacje potrzebne do przeprowadzenia zajęć. W ramach krótkiego wprowadzenia nauczycielka opowiedziała uczniom o związkach cywilizacji rzymskiej z grecką. Wyjaśniła dlaczego starożytni Rzymianie chętnie naśladowali Greków w dziedzinie architektury i literatury.

Czytaj dalej...

Pejzaż zimowy

Klasa 4a na zajęciach plastycznych poznawała właściwości farby. Lekcja plastyki wyglądała dość niestandardowo. Ławki do góry nogami obklejone folią spożywczą budziły w dzieciach ciekawość i zainteresowanie. Dzieci zostały poproszone o przedstawienie swojego wyobrażenia zimowego pejzażu za pomocą pędzla, dłoni, gąbeczek i farby. Pogoda idealnie pasowała do naszego tematu. Spadające płatki śniegu za oknem, a w głośnikach dźwięki zimowych piosenek wprowadzały nas w magiczny czas. Przy okazji przekonaliśmy się, że malowanie farbami na różnych materiałach nie jest takie proste. To dla nas też niesamowita magia, którą opanowaliśmy na zimowej lekcji plastyki.

Czytaj dalej...

Orkiestra zagrała

W niedzielę 13.01.2019 o godzinie 15.00 ruszyło wielkoorkiestrowe granie. Szefowa sztabu z Urzędu Miasta Malborka – Marta Wróblewska – otworzyła 27 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W auli zebrały się malborskie szkoły, przedszkola, stowarzyszenia, firmy i ludzie dobrej woli. Wśród kramów, Kawiarenki pod Aniołem, Anielskiego Grilla i innych atrakcji, krążyli  mieszkańcy naszego miasta. Dokonywali zakupów, brali udział w corocznej licytacji przedmiotów ofiarowanych na aukcję. Na scenie podziwiać można było występy uczniów tych małych i tych dużych. Popatrzcie sami…

Czytaj dalej...

Pogotowie koleżeńskie

Od początku roku szkolnego w naszej szkole działa pogotowie koleżeńskie. Dzięki zaangażowaniu 11 wolontariuszek z najstarszych klas uczniowie z klas młodszych mają możliwość w każdy wtorek i czwartek odrobić lekcje, uzupełnić braki oraz poprosić o wytłumaczenie niezrozumiałej partii materiału. Z zajęć najchętniej korzystają uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych.

Czytaj dalej...

Zajęcia metodą Marii Montessori

Przez pierwszy semestr roku szkolnego pięcioro uczniów brało systematyczny udział w zajęciach prowadzonych metodą Marii Montessori. Zajęcia służyły usprawnianiu  grafomotoryki małej, podnoszeniu poczucia wartości, rozwijaniu samodzielności oraz doskonaleniu koordynacji ruchów . Uczyły opanowania, skupienia i pracy w ciszy. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, było to dla nich nowe doświadczenie, gdyż praca tą metodą jest innowacją w naszej szkole. Na początku wykonywanie wydawałoby się prostych czynności nie było takie łatwe, lecz chęć i determinacja pozwoliły na osiągnięcie sukcesu.

Czytaj dalej...

Ogrody sensoryczne i substancje organiczne

W grudniu klasy 3pg i 3ag wraz z Paniami: Anną Szynaką, Anną Olchowik, Elżbietą Gałką i Agnieszką Kęsik-Byber wyjechały na zajęcia zorganizowane w Politechnice Gdańskiej. Po dotarciu na miejsce uczniowie obejrzeli wystawę prac inżynierskich studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Następnie klasa 3pg uczestniczyła w wykładach poprowadzonych przez prof. dr hab.inż. Aleksandra Kołodziejczyka oraz mgr inż. Antoniego Konitz na temat zdrowej żywności i początków chemii organicznej. Na pierwszych zajęciach Pan prof. dr hab. Inż. A.Kołdziejczyk, jak zwykle,  w sposób zrozumiały i  interesujący przedstawił informacje na  temat sposobu odżywiania się oraz roli żywności w życiu człowieka, ze szczególnym ukierunkowaniem na piramidę żywienia, wartości odżywcze i zapotrzebowanie dzienne na poszczególne składniki (węglowodany, tłuszcze, cukry) .

Czytaj dalej...

Christmas is coming w klasie 4c i 4e

Dnia 17 grudnia 2018 roku odbył się konkurs języka angielskiego dla klas 4c i 4e dotyczący tradycji i słownictwa świątecznego. Uczniowie kilka tygodni wcześniej otrzymali karty pracy ze słownictwem i tekstami od organizatora Pani Małgorzaty Szumskiej, nauczycielki języka angielskiego, aby mogli się odpowiednio przygotować do konkursu. W konkursie wzięło udział 7 uczniów z klasy 4c oraz 5 uczniów z klasy 4e. Mistrzami językowymi z zagadnień świątecznych w klasie 4c zostali Jakub Juchniewicz oraz Emilia Wiśniewska, a z klasy 4e Nicolas Ostrowski oraz Oskar Golec. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz bony podarunkowe do salonów Empik, a także drobne gadżety. Najważniejsze, że teraz już żadne słownictwo świąteczne nie jest im obce.

Czytaj dalej...

Merry Christmas u Niezapominajek

W grudniu dzieci  z oddziału przedszkolnego Niezapominajki miały zajęcia dotyczące Świąt Bożego Narodzenia i tradycji bożonarodzeniowych w Wielkiej Brytanii. Zajęcia przeprowadziły uczennice z klasy 3p gimnazjalnej- Ina, Zuzia i Amelia pod opieką nauczycielki Pani Małgorzaty Szumskiej. Uczennice wprowadziły słownictwo w j. angielskim – m.in. Christmas tree, Santa Claus, Bauble itp. , a następnie dzieci układały puzzle oraz kolorowały i nazywały słówka związane ze świętami.

Czytaj dalej...

Bożonarodzeniowe tradycje

W grudniu tuż przed samymi świętami klasa 1a rozmawiała na lekcji o tradycjach bożonarodzeniowych. Dzieci pod kierunkiem Pani Sylwii Wdowicz przypomniały sobie czym jest tradycja i jaką rolę odgrywa w życiu każdego człowieka, wymieniały tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Uczniowie dowiedzieli się jak przystroić stół wigilijny, czego można życzyć innym, jaka atmosfera sprzyja świętom i z jakimi uczuciami się wiąże. Nauczycielka wprowadziła dzieci do tematu lekcji zabawą matematyczną. Potem pierwszaki pracując w grupach wybierały właściwe określenia związane z Bożym Narodzeniem – ozdoby świąteczne, wigilijny stół, wigilijne potrawy, świąteczne życzenia. Następnie cała grupa wykonała wspólny projekt na temat świątecznych tradycji.

Czytaj dalej...

Święta niech będą w nas

Młodzież klas 7, 8 i III gimnazjalnych po spotkaniach wigilijnych z wychowawcami klas zebrała się w auli szkoły. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Alicja i Maciej, złożyli społeczności szkolnej świąteczne życzenia. Następnie zespół teatralny „Lira” pod kierunkiem Pani Edyty Hołub i Edyty Włodarczyk wystawił przedstawienie pt. Jest taki dzień… Młodzież rozpoczęła występ piosenką „ Coraz bliżej święta” Potem odbyła się inscenizacja. Małego Jezuska odwiedzili raperzy, prymus, zły uczeń , biznesmeni, żebrak , nastolatki, nauczyciel i Ojczyzna.  Kwestie mówione przeplatane były tradycyjnymi kolędami. Na koniec zespół taneczny z klasy 3e gimnazjalnej zaprezentował świąteczny taniec. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim… Święta niech będą w nas… Wszystkiego dobrego!

Czytaj dalej...

Świąteczne spotkanie w Domu Seniora

Dnia 20.12.2018r zespół teatralny Lira , zespół wokalny i grupa taneczna z naszej szkoły odwiedziły Dom Seniora i zaprezentowały podopiecznym przedstawienie świąteczne pt. ”Jest taki dzień…”Nie były to tradycyjne jasełka ,a spektakl teatralno- muzyczno – taneczny. Młodzież włożyła całe serce w swój  występ. Dziewczęta z zespołu wokalnego rozpoczęły spotkanie przepiękną piosenką świąteczną” Coraz bliżej święta”, następnie zaśpiewały kolędę „ Dzisiaj w Betlejem”. Potem odbyła się inscenizacja. Małego Jezuska odwiedzili raperzy, prymus, zły uczeń , biznesmeni, żebrak , nastolatki, nauczyciel i Ojczyzna.  Kwestie mówione przeplatane były tradycyjnymi kolędami. Na koniec zespół taneczny zaprezentował świąteczny taniec. Młodzież otrzymała gromkie brawa. Wzruszeni byli nie tylko pensjonariusze placówki, ale również występujący. Atmosfera, która zapanowała na sali, udzieliła się wszystkim do tego stopnia, że wszyscy zaczęli śpiewać znane kolędy. Pani dyrektor podziękowała młodzieży za piękny, wzruszający występ. Jeden z podopiecznych złożył życzenia , które na długo pozostaną w naszej pamięci.      

Czytaj dalej...

Jasełka i Dziewczynka z zapałkami

Średnia grupa wiekowa uczniów rozpoczęła swoje spotkanie od przedstawienia teatralnego „Dziewczynka z zapałkami” przygotowanego przez klasę 6a pod kierunkiem Pani Brygidy Sudak. Aktorom wtórował na gitarze Jakub Grochecki. Uczniowie 6 a przypomnieli wszystkim, że najważniejsza jest troska o drugiego człowieka i wspieranie tych, którzy potrzebują naszej pomocy. Potem klasy piąte wystawiły tradycyjne Jasełka. Pięknie przebrane postacie odegrały sceny z narodzin Dzieciątka Bożego. Aniołowie, Maryja, Józef, Pastuszkowie i Królowie śpiewali z wielkim przejęciem kolędy polskie a publiczność im wtórowała. Dzieci do występu przygotowała Pani Małgorzata Kaim. Na zakończenie każda klasa udekorowała drzewko choinkowe bombkami z napisanymi na nich życzeniami.

Czytaj dalej...

Przedświąteczne spotkanie w klasach 1-3

W ostatnim dniu nauki przed feriami świątecznymi najmłodsza grupa wiekowa kolędowała w auli naszej szkoły. Na początku starsi koledzy z klasy gimnazjalnej 3e zrobili niespodziankę uczniom klas młodszych i pięknie zatańczyli do świątecznej piosenki. Potem poszczególne klasy zaprezentowały kolędy i piosenki związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Dzieci przebrane za anioły, pastuszków śpiewały najpiękniej jak umiały. Następnie każda z klas składała pozostałym  własnoręcznie ułożone życzenia świąteczne. Na koniec w klasach odbyły się spotkania wigilijne z wychowawcami. Wesołych Świąt!

Czytaj dalej...