Otwarty Dzień Czytania

Uczniowie klas drugich naszej szkoły uczestniczą w akcji „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” rekomendowanej przez sieć sklepów Biedronka. Akcja inspiruje dzieci do codziennego czytania. Uczniowie poznając zabawne przygody bohaterów książki „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” doskonalą umiejętności czytelnicze, ćwiczą pamięć i koncentrację, rozwijają wyobraźnię i twórcze myślenie. Gimnazjaliści z klasy 3p pod kierunkiem polonistki Pani Anny Bajur zorganizowali Otwarty Dzień Czytania, na który zaprosili małych czytelników – drugoklasistów i ich nauczycielki.

Czytaj dalej...

Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie…

Pod tym hasłem w dniu 15 października 2018 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie dla  uczniów klas IV – VII w ramach kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski czyli święta osób niewidomych i słabo widzących. Do udziału w akcji zaprosiła nas Dyrekcja Kujawsko – Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo widzącej i Niewidomej im. Ludwika Braille’a w Bydgoszczy  oraz Stowarzyszenie Visus Supremus. Celem akcji jest kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo, zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku, przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów.

Czytaj dalej...

Światowy Dzień Czystych Rąk

Wszyscy wiemy, jak ważne jest mycie rąk, ale nie wszyscy wiedzą, że 15 października to dzień ustanowiony przez UNICEF jako Światowy Dzień Czystych Rąk. Ten dzień jest obchodzony na całym świecie i ma na celu przypomnieć, że od właściwej higieny dłoni może zależeć nasze zdrowie.  Niezapominajki  czynnie włączyły się do jego obchodów. Dla naszych przedszkolaków była to nie tylko nauka, ale i dobra zabawa. Na początku zajęć  podczas ,,burzy mózgów” dzieci miały za zadanie ustalić na podstawie zgromadzonych obrazków, o czym będą uczyć się na zajęciach.

Czytaj dalej...

Dzień Nauczyciela

W piątek 12.10.2018 roku uczniowie trzech grup wiekowych zaprosili nauczycieli na uroczystości związane z Dniem Nauczyciela. Były wiersze piosenki i tańce, quiz – szkoła dawniej i dziś oraz życzenia. Uczniowie klasy 4a i 4c stwierdzili, że nauczyciel powinien być wyposażony w następujące atrybuty: stalowe nerwy, żelazną konsekwencję, miękkie serce, anielską cierpliwość i miły uśmiech. Kolegę odgrywającego rolę pedagoga dzieci wyposażyły dodatkowo – zachowując poczucie humoru – w : tubę nagłaśniającą, lusterko wsteczne, młotek sędziowski, lornetkę, ściągaczkę, lupę, aparat rentgenowski, płaszcz foliowy i parasol nauczycielski.

Czytaj dalej...

Wyprawa do parku w 1a

Jesień to bardzo barwna i pełna niespodzianek pora roku. W słoneczny, październikowy dzień uczniowie klasy I a, wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni udali się do parku na lekcję przyrody, która dostarczyła nie tylko wielu wiadomości, ale również niezapomnianych wrażeń.  Park odkrył przed nami swoje piękno. Mogliśmy zaobserwować zmiany, jakie zaszły w przyrodzie. Podziwialiśmy jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa, słuchaliśmy odgłosów przyrody. Wykorzystując zabrane lupy bacznie przyjrzeliśmy się przyrodzie: korze drzew, liściom
i zwierzętom żyjącym w parku. Mieliśmy okazję wykazać się wiedzą przyrodniczą rozpoznając kasztanowce, dęby, lipy, klony po liściach i owocach.

Czytaj dalej...

Wybory do SU w najstarszej grupie wiekowej

We wrześniu w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego najstarszej grupy wiekowej. Przewodniczącym został Maciej Jachim z klasy 3e, natomiast zastępcą przewodniczącego Alicja Frost z klasy 3p. Ponadto młodzież utworzyła sekcje tematyczne. Oto one: pedagogiczna, rozrywkowo-taneczna, fotograficzna, kreatywna, organizacyjna, artystyczno-wokalno-plastyczna, dekoracyjna i gastronomiczna. Opiekunkami SU są Panie: Anna Bajur i Monika Gierszewska.

Czytaj dalej...

Koniczyki i Stokrotki z wizytą u Burmistrza Miasta

W bardzo piękny i słoneczny wtorek, nasze Koniczynki i Stokrotki postanowiły skorzystać z zaproszenia do Urzędu Miasta i wybrały się z wizytą do Burmistrza Malborka Pana Marka Charzewskiego. Nasza bardzo liczna grupa wzbudzała niemałą sensację, kiedy pięknie ubrana w pomarańczowe i żółte kamizelki odblaskowe, dzielnie maszerowała ulicami miasta rozpromienionego słońcem. Humory dopisywały wszystkim, gdy grzecznie wchodziliśmy do najważniejszego budynku w mieście. Tam czekał na nas Pan Burmistrz i uroczyście powitał wszystkie przedszkolaki w swoim gabinecie. Po wymianie grzecznościowego „żółwika”, zaprosił nas do zwiedzania Urzędu Miasta. Tajemnym przejściem przez taras, udaliśmy sie wprost z gabinetu burmistrza do sali obrad, gdzie odbywają się spotkania Rady Miasta. Tam dzieci usłyszały wiele ciekawych informacji związanych z codzienną pracą Pana Burmistrza, ale też i same odpowiadały na pytania, w co lubią się bawić, co najbardziej lubią w swoim przedszkolu, a nawet, co chciałyby, aby powstało w naszym mieście. Pomysły dzieci rozbawiły wszystkich na sali, ponieważ były naprawde różnorodne i nierzadko zaskakujące. Przedszkolaki proponowały, aby pojawił się ogromny plac zabaw dla wszystkich dzieci, fajny basen ze zjeżdżalniami, boisko do strzelania goli, nowe kino do bajek, a nawet ktoś odważny rzucił pomysł na postawienie dużego pomnika Supermena.

Czytaj dalej...

Jak żyli rycerze każda Koniczynka wie…

Niedawno Koniczynki wraz z Paniami: Anią, Basią i Basią, udały się do zamku malborskiego, by poznać życie rycerzy w dawnych czasach. Tego dnia dzieci podekscytowane jechały na spotkanie z historią autobusem miejskim i przy okazji utrwalały sobie zasady kulturalnego korzystania z komunikacji publicznej. Przy kasach zamkowych czekała na nie pani Jola, która wręczyła każdemu jego własny bilet wstępu na zamek. Po skasowaniu biletów, dzieci przeszły do sali, gdzie obejrzały dawne zbroje, hełmy i broń, którą posługiwali sie prawdziwi rycerze. Kubuś, jako ochotnik, mógł przymierzyć szatę szlachcica z epoki, zwaną kontuszem i jak widać na zdjęciach, świetnie się w niej czuł. Z pewnością byłby z niego niesamowity Mały Rycerz imć Wołodyjowski, gdyby kiedyś zaplanowano nakręcić słynną trylogię Sienkiewicza w wersji dla dzieci. Koniczynki poznały mnóstwo trudnych słów, takich jak: szyszak, nakolanniki czy napierśnik, oznaczających części odzienia lub zbroi noszonej przez rycerzy. Na zakończenie mogły sobie te nazwy utrwalić, kolorując fragmenty ilustracji z rycerzem na koniu.

Czytaj dalej...

Miejsca pamięci narodowej – konkurs fotograficzny

Zapraszamy uczniów i nauczycieli do spacerów po naszym mieście i zatrzymywania się w miejscach pamięci narodowej. Są to pomniki, tablice pamiątkowe, obeliski, cmentarze… Konkurs jest przeznaczony dla uczniów kl. 4 – 6 i nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 5 w Malborku. Do konkursu mogą być zgłoszone dwie prace jednego autora.
Tematyka pracy: Miejsca pamięci narodowej w Malborku.
Zdjęcia w formacie jpeg (jpg), kolorowe lub czarno-białe, należy przesłać na adres: bibliotekasp5@gazeta.pl

Czytaj dalej...

Biegi przełajowe chłopców

W październiku w ramach „Igrzysk Dzieci” nasi biegacze wywalczyli pierwsze miejsce w mieście i powiecie. Oto lista zawodników: Dominik Baran, Dawid Cybulak, Dominik Fabiś, Jakub Grochecki, Szymon Jankowski, Aleksander Lica, Nikodem Mathiasz, Oskar Szymczak, Sebastian Zalewski(zawody miejskie), Alan Apa, Dominik Fabiś, Tomasz Lampkowski, Nikodem Mathiasz, Dawid Piecuch, Oskar Szymczak, Grzegorz Wojciechowski, Sebastian Zalewski, Paweł Gdula, Kacper Temrowski, Fabian Więcławski zawody powiatowe).

Czytaj dalej...

Biegi przełajowe dziewcząt

W dniu 09.10,2018 odbyły się na Polanie Leśnej w parku miejskim Mistrzostwa Malborka i Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Naszą szkołę reprezentowały następujące dziewczęta: Bakalarz Inga, Dąbrowska Zuzanna, Dłużniewska Wiktoria, Fabiańska Zuzanna, Grodecka Maja, Bona Wiktoria, Treder Oliwia, Lisiecka Basia, Browarczyk Oliwia oraz Struzik Zuzanna. Uczennice z naszej szkoły zdobyły I miejsce i uzyskały awans do Wojewódzkich Biegów Sztafetowych, które odbędą się 18.10.2018 w Garczynie.

Czytaj dalej...

Brawo szachiści!

05.10.2018r. w piątek odbyły się Mistrzostwa Powiatu Malborskiego w Szachach w Nowym Stawie. Uczestnicy mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami i myśleniem logicznym. Z naszej szkoły w kategorii „Igrzyska Dzieci” wzięły udział następujące osoby: Bogalecka Gabriela- 1d, Kędroń Maksymilian – 6c, Kraszewski Filip -6a, Rudnicki Oskar – 1b. Ci uczestnicy zajęli IV miejsce.

Natomiast w  kategorii „Igrzyska Młodzieży Szkolnej” wzięli udział uczniowie: Barnat Mateusz- 3eg,  Lerch Ewelina- 3eg, Sidor Jakub – 3pg, Zawicki Kacper – 3eg.

Czytaj dalej...

Pocztówkowe opowieści w 2a

Dnia 03.10.2018 uczniowie klasy 2a uczestniczyli w lekcji muzealnej „Pocztowe opowieści „Telegram, widokówka, list”,  którą przygotowała  Beata Grudziecka z Muzeum Miasta Malborka. Dzieci odbyły podróż w czasie. Poznały historię listu i kartki pocztowej, a także  muzealne eksponaty nawiązujące do danego tematu m.in. pieczęć z herbem miasta, którą dawniej lakowano listy. Oglądając stare fotografie, mogły zobaczyć jak wyglądał Malbork dawniej, poznawały miejsca, których już nie ma. Podczas zajęć dzieci same wykonały własną pocztówkę  i wysłały ją do bliskich osób z pozdrowieniami z Muzeum Miasta Malborka.

Czytaj dalej...

Noc Integracji w 6c

W ubiegły piątek uczniowie klasy 6c wzięli udział w obiecanej im przez wychowawcę nocy integracji. Już od początku roku szkolnego czekali z niecierpliwością na ten moment. Okazuje się, że szkoła czasami nie jest taka zła. Zebraliśmy się o godzinie 18.00 w klasie, po przeczytaniu regulaminu zaczęła się zabawa. Najpierw podchody, emocje nas dopingowały, pierwsza grupa chowała zadania i uciekała, a dwie kolejne podążały za strzałkami i wykonywały zadania. A były nieziemskie, uczniowie mają niesamowite pomysły. Zabawa nie odbyłaby się bez pomocy rodziców, którzy także się bawili i jednocześnie opiekowali grupami. Dziękujemy im z całego serca!

Czytaj dalej...

Klasowy konkurs „Spelling bee” w 4d

Uczniowie dzielnie uczyli się literowania słów po angielsku, co nie jest taką prostą sprawą. Nauczycielka języka angielskiego, Pani Izabela Krotowska zorganizowała konkurs aby dzieci mogły się sprawdzić. Zadanie polegało na tym aby usłyszeć i poprawnie zapisać 7 angielskich słów. Bezbłędnie udało się jednej uczennicy – Oliwii Bienieckiej, ogromne gratulacje! Karolina Zaborska oraz Marika Bągorska zajęły drugie miejsce, a na podium na trzecim miejscu stanęła także Lena Pęciak.Wszystkim dziewczynkom składamy jeszcze raz ogromne gratulacje! Nagrodami były dyplomy oraz oczywiście super oceny z języka angielskiego.

Czytaj dalej...