Koniczynki w kosmosie

„Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce…” była sobie planeta Ziemia, a na tej planecie żyło 25 Koniczynek tak ciekawych świata, jego tajemnic i niezwykłości, że ciekawość ta, w trzecim roku wspólnych, przedszkolnych przygód edukacyjnych ze swoimi Paniami, wręcz wystrzeliła w kosmos! Dzieci najpierw zajmowały się tematyką naszej galaktyki w przedszkolu, aby następnie udać się na zajęcia kosmiczne do Planetarium, które znajduje się w Szkole Łacińskiej. Tam z ciekawością obejrzały film o małej gwiazdeczce podróżującej po wszechświecie w poszukiwaniu własnego miejsca. Film wyświetlany był przez specjalny projektor na suficie w kształcie kopuły. Kiedy zapadły kinowe ciemości i pojawiły się pierwsze kadry, z małych ust można było usłyszeć zachwycone „Łaaaaaał! Ale fajne kino! Niech Pani zobaczy, niech Pani zobaczy – na całym suficie jest kosmos!”. Dzieci razem z gwiazdeczką przeżywały jej kolejne przygody i spotkania z kolejnymi bohaterami: białym karłem, czarną dziurą czy gazowym olbrzymem. Szczęśliwy kres jej podróży przyniosło niespodziewane odkrycie, że mała gwiazdeczka, poszukująca swego miejsca w ogromnym wszechświecie, tak naprawdę jest…. Ale tego wam nie zdradzimy. Jeśli chcecie poznać tajemnice małej gwiazdeczki, sami musicie ją o to zapytać .

Po projekcji filmu, mieliśmy możliwość zaplanowania własnej podróży w kosmos i zaprojektowania niezbędnej nam do tego rakiety. Gotowe projekty, pięknie wyklejone z figur geometrycznych i okraszone bogatą wyobraźnią dzieci, zawisły później na przedszkolnej wystawie.

Podsumowaniem wycieczki było odwiedzenie obserwatorium astronomicznego, gdzie znajduje się teleskop do obserwowania nieba w nocy. My mieliśmy możliwość poobserwowania okolic Malborka przez lunetę, odpowiedniejszą do tego podczas jasnego dnia. Dzieci mogły potrenować umiejętność patrzenia jednym okiem, co w praktyce okazało się wcale nie najprostszym zadaniem tego dnia.

Pełni wrażeń wracaliśmy bulwarem nad Nogatem do przedszkola. W towarzystwie przyrody budzącej się do życia, cieszyliśmy się pogodą, spacerem, piękną aurą, co chwilę odkrywając nowe oznaki przybywającej wiosny. Kolejnego dnia w przedszkolu czekała nas jeszcze jedna niespodzianka, razem z panią zrobiliśmy swoje własne kosmiczne roboty i ufoludki, aby mogły ozdobić naszą wystawę, a później domy. To był niesamowity tydzień, pełen wrażeń, ciekawych zajęć i niesamowitych opowieści.