Zajęcia w grupie Stokrotek

20 października Pani Monika Arent przeprowadziła zajęcia ruchowe „W zdrowym ciele-zdrowy duch” w grupie przedszkolnej „Stokrotki”. Celem zajęć było rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, prawidłowego chwytu, orientacji przestrzennej oraz utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Pani Arent wykorzystując różnorodne pomoce- woreczki, szarfy, kolorowe krążki wprowadziła dzieci w bajkowy świat.

Zajęcia rozpoczęły się od odśpiewania powitalnej piosenki „Witamy Cię”. Maluchy były zadowolone, dumne słysząc swoje imię na powitanie. Kolejnym etapem zajęć były ćwiczenia ogólnorozwojowe rozgrzewające wszystkie partie ciała. Nauczycielka wykorzystując woreczki i szarfy zachęciła dzieci do rozwijania koordynacji wzrokowo- ruchowej, prawidłowego chwytu, orientacji w przestrzeni.

Dzieci spacerowały po sali z woreczkami na głowie, rzucały woreczki do przodu, do tyłu, z boku. Przekładały woreczki z ręki do ręki oraz dookoła ciała. Wykorzystując szarfy dzieci przechodziły przez nie od dołu, od góry, przeskakiwały słuchając poleceń nauczycielki.

Następnie Pani Arent zaproponowała dzieciom dwie zabawy: „Bezpieczne poruszanie się po drodze” oraz „Gniazda”. Podczas pierwszej zabawy dzieci poruszały się po sali, gdy nauczycielka trzymała w górze zielony krążek. Kiedy krążek zmienił się na czerwony dzieci zatrzymywały się. Przedszkolaki dzięki tej zabawie utrwalały zasadę bezpiecznego poruszania się: zielony-idź, czerwony- stój.

Zabawa „Gniazda” polegała na tym, iż na dźwięk tamburyna dzieci biegały po sali jak małe ptaszki. Gdy nauczycielka raz uderzyła w instrument dzieci wskakiwały na krążek. Za każdym razem, gdy dzieci się poruszały po sali nauczycielka zabierała 1-2 krążki. Dzieci bawiły się wyśmienicie. Rozumiejąc zasady zabawy nie smuciły się kiedy musiały odpaść z zabawy, bo nie znalazły swojego „gniazda” i dopingowały pozostałych uczestników oraz pomagały Pani zabierać krążki.

 Zajęcia zakończyły się ustawieniem w pociąg i odśpiewaniem piosenki „Jedzie pociąg z daleka”. Podsumowując zajęcia nauczycielka podziękowała dzieciom za udział. Każde ćwiczenie, zadanie było dokładnie wyjaśnione. Pani Arent motywowała dzieci do podejmowania nowych wyzwań, pokonywania trudności, uczenia się poprzez doświadczanie. Pozytywnie wzmacniała przedszkolaki, chwaląc je za wykonanie każdego ćwiczenia.

Dzieci były radosne, a uśmiech na ich twarzach świadczył o tym, iż miło spędziły czas. Duże zaangażowanie nauczycielki, różnorodne ćwiczenia i zabawy, które miały osnowę bajkową sprawiły, że czas poświęcony na zajęcia szybko minął.