Spartakiada Integracyjna

„Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy jeżeli nie pozwolimy, by pokonał nas lęk przed własną słabością” to motto Jana Pawła II przyświecało uczestnikom spotkania w dniu 15.11.2017 roku. W tym dniu odbyło się pierwsze wydarzenie sportowe „Spartakiady Integracyjnej” w ramach multidyscyplinarnych spotkań „Cykl sportowych akcji-pakiet integracji”. Gościnnie wystąpili zawodnicy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Malborku. Natomiast gospodarzy reprezentowały klasy 3ig,2ig oraz 5a a niepowtarzalny doping zapewniły przedszkolaki z klasy zerowej Pani Ewy Nadolnej. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni okolicznościowym medalem Przyjaciel Integracji autorstwa Pań: Katarzyny Lachowicz i Katarzyny Sopyło.

Program spotkania był bardzo bogaty o co zadbali Pani Anna Jarzynka i Pan Paweł Tercjak. Tematem przewodnim zajęć była „siatkówka dla każdego” a trening poprowadzili trenerzy: Szymon Żołędziewski i Paweł Tercjak wraz z podopiecznymi-zawodniczkami z UKS „Orzeł”.

Po profesjonalnym treningu odbyły się zespołowe zawody. Można było „sadzić i zbierać ziemniaki”, „ścigać się z  patelnią”. Pozostałe dyscypliny to „wyścig raków”, „wyścig z kozłowaniem” oraz „wyścig z dobieraniem”. Zmęczeni zawodnicy mogli odpocząć biorąc udział w drużynowej rywalizacji plastycznej, gdzie z jesiennych liści powstały wspaniałe prace, których nie powstydziliby się nawet najwięksi malarze. Na koniec wszyscy zatańczyli w integracyjnej zumbie, podczas której obdarowywano każdego z uczestników losem, w ramach loterii fantowej „każdy los wygrywa”.

Mamy nadzieję, że taka formuła zajęć sportowych wzbudzi zainteresowanie malborskiego środowiska edukacyjnego uczniów ze specyficznymi problemami, natomiast osoby, które z szeroko pojętą problematyką integracji przez sport zetknęły się po raz pierwszy, zaciekawi i przybliży jego istotę. W integracji nie ma miejsca na udawanie. Dziękując za udział, za trening i zabawę, za każde słowo kierowane do uczestników, za umożliwienie wielu kontaktu z przyjaciółmi, nie można nie wspomnieć o uczniach i uczennicach, które wspomagały organizacyjnie przebieg imprezy. Obserwacja ich naturalności, autentyczna sprawiedliwość w ocenie umiejętności innych nie pozostawia wątpliwości, co do poczucia sensu realizacji tak założonej formuły zawodów sportowych, które stały się kanwą scenariusza lekcji integracji.

Bardzo dziękujemy kierownikowi obiektu sportowego Pani Barbarze Hackiewicz i nauczycielce klasy integracyjnej Pani Annie Jarzynce za koordynowanie projektem. Poniżej fotorelacja z imprezy.