Integracyjny wyjazd klas piątych

W dniu 15 września trzy klasy piąte – 5a, 5b i 5c – wyruszyły ze swoimi wychowawcami i opiekunami do gospodarstwa agroturystycznego Inny Świat w Krastudach, aby uczyć się poprzez zabawę oraz integrować. Głównym celem wyjazdu była nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci w młodszych klasach poznawały już zasady udzielania pomocy, nauczyły się numerów alarmowych, ale taką wiedzę należy utrwalać, uaktualniać oraz najważniejsze, sprawdzać czy się ją potrafi wykorzystać w praktyce.

Co nas czekało?

Prawdziwa zbiórka wojskowa, komendy typu „Padnij” oraz karne pompki dla najbardziej opieszałych uczestników. Podczas uroczystego apelu trójka najlepiej przebranych uczniów zabawy miała zaszczyt wciągnięcia flagi na maszt.

Po wykładzie o sposobach udzielania pierwszej pomocy przyszedł czas na grę terenową. Uczniowie zostali podzieleni na 9 grup i każdy ruszał ku nieznanemu.

Okazało się, że podczas marszu spotykaliśmy rannych i poszkodowanych, którym należało udzielić pierwszej pomocy. Rola lidera była bardzo ważna, to on rozdzielał zadania, pilnował czy każdy pomaga, czy dobrze są wykonywane zadania. Napotkaliśmy poszkodowaną z przeciętą tętnicą szyjną, obcokrajowca z poparzeniami II i III stopnia, kobietę ze złamaniem otwartym, poszkodowaną w wypadku, która miała rany głowy oraz ranę brzucha, a także rannego w wypadku samochodowym.

Okazało się, że nie jest tak łatwo jak się wydawało, ale z każdą chwilą dzieci nabierały pewności siebie i udzielały dobrze pomocy.

Byliśmy pod wrażeniem rekwizytów i przygotowania organizatorów, jeden z uczniów nawet chciał wziąć jelito na pamiątkę.

Po gorących kiełbaskach i herbacie nadszedł czas na apel podsumowujący. Wygrała drużyna czwarta. Gratulujemy!

Dzieci wróciły do domu z nowymi umiejętnościami, bo wyjazdy klasowe nie tylko bawią, ale także uczą.